Songül Bozacı / Yaratıcı Drama Eğitmeni & Hikaye Anlatıcısı

Songül Bozacı; Öğrencilik yılları boyunca sanata ilgi duydu. Üniversite yıllarında Mask-Kara Tiyatrosunda oyunculuk eğitimi aldı. Sokak tiyatrosu ve çocuk oyunlarında yer aldı. 2008 yılından itibaren Yaratıcı Drama alanında çocuklarla ve yetişkinlerle çalışmaktadır. 2012 yılında İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin koordinatörlük sürecini yönetti. Farklı festivallerde, projelerde Yaratıcı Drama ve Sanat atölyelerinde eğitmen olarak yer aldı.
Çağdaş Drama Derneği’nin Yaratıcı Okuma birimi katılımcılarındandır.

Bir Varmış Bir Yokmuş Masal Şenliği hazırlık komitesinde yer aldı. Kidsnook Masal Akademi freelance eğitmenlerindendir. 2013 Eylül ayından itibaren hikaye ve masal eğitimlerine, anlatımlarına başladı. “ Evvel Zaman İçinde, Masal Sanat İçinde” çocuk masal drama atölyelerini gerçekleştirmektedir. Mesleki Gelişim Uzmanlığı Sertifika Programını tamamlamıştır. Eğitimciler için Hikaye Anlatıcılığı ve Sınıf İçinde Öğrenme Yöntemi: Hikaye Anlatıcılığı eğitimlerini bir çok öğretmene ulaştırmaya devam etmektedir.

Farklı yayınevlerinde Yaratıcı Drama&Okuma Eğitmeni ve Hikaye Anlatıcısı olarak Danışman hizmeti vererek bir çok okulda öğrencilerle Yaratıcı Okuma ve Yaratıcı Yazma atölyeleri ile buluşmaktadır.

Songül Bozacı; Yaratıcı Drama&Okuma Eğitmeni, Koordinatör ve Hikaye Anlatıcısı\Eğitmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Eğitimde Hikaye Anlatıcılığının Önemi
Yazı yokken söz vardı. Söz yok iken ses vardı ve insanlığın tüm tarihi boyunca iletişim için sesler, resimler, imajlar, hareketler kullanıldı. İletişimin ve dil becerilerinin gelişmesi için en önemli ayrıntı sürekli bir anlatı halinde olmamız. Ve hikayeler her zaman kültürel aktarımlar için değil bazen iş yerinde yaşadığımız olumlu ya da olumsuz durumları, bazen okulda geçirdiğimiz bir günü anlatırız. Ve bu paylaşım süreci bizi biz yapan süreçlere kapı açar.

Hikaye anlatma mağara döneminden itibaren bir öğrenme yöntemi olmuştur. Mağaraya çizilen bir olay örgüsü o dönemin resimli bilgi aktarımı ya da o dönemde en ihtiyaç duyulan bilgi paylaşımları olmuşlardır. 21 YY öğrenme becerileri artık bilginin aktarılmasından çok çocukların bilgiyi yaşayarak öğrenme süreçlerinin geliştirilmesini destekler. Teknoloji döneminin çocukları, bilgiye istedikleri gibi ulaşabilmekte fakat onu nasıl yorumlayacağını
tam olarak bilememektedir. Bundan dolayıdır ki artık günümüzde bir çok pedagoji ve eğitim uzmanı okulların çocuklara eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği ve yaratıcılığını geliştiren bir programın uygulanmasını ısrarla gündeme getirmekteler.

Eğitimde hikayelerin kullanılması tam da bu ihtiyaçları karşılayan bir öğrenme yöntemidir. Hem öğretmeni hem de öğrenciyi geliştiren bir öğrenme yolculuğudur hikaye anlatıcılığı.

Hikayelerin/Masalların kazanımlara uygun olarak araştırılması okumaya teşvik eden bir süreçtir. Hikayelerin anlatılması ile çocuğun dinleme becerisi gelişmektedir. Dinleme becerisi gelişen bir çocuğun okuma /yazma ve anlama becerisi de gelişmektedir. Kendini ifade etmeye daha anlamlı cümleler kurarak devam edecektir. Kendi hikayelerini yazma ve anlatmak için sınıf içi dayanışma süreçleri de gelişmeye başlayacaktır. Hepsinden önemlisi çocuklar keyifli bir hayal dünyası yolculuğu ile öğrenme süreçlerinde olacaklardır. Yaratıcılığın beslendiği bu süreçler çocukların meraklanma ve hayal kurma becerilerini de geliştirecektir.

Hikayeleştirme tekniklerinin kullanıldığı ders planları daha yaratıcı hale gelecek ve bu planların uygulandığı sınıf ekosistemlerinde ciddi gelişmeler olduğu gözlemlenecektir. Öğrenenlerin ve öğretenin yaparak, yaşayarak kendilerini dahil ettikleri bir yolculuk olacaktır.

Aristoteles yaşlara göre farklı eğitimin uygulanması gerekliliğinden bahsetmiş ve 0-5 yaş arası eğitsel oyunların dışında bu yaş grubunda masal ve öykülerin çocuğun gelecekteki öğrenmeleri üzerinde etkili olacağına dikkat çekmiştir. Hikaye anlatıcılığı sadece bu yaş grubu için değil tüm yaş grupları için etkili bir öğrenme yöntemidir.

Bir öğrenme yöntemi olan Hikaye Anlatıcılığı ve sınıflarında her zaman bir anlatıcı olan öğretmenlerin bu yöntemi en iyi şekilde kullanmaları çocukların yaşam becerileri kazanmalarını sağlayacaktır.

Bir Yorum Bırakın

Yorum Yap