Didem Tekeli / Uzman Psikolojik Danışman

1996 yılında Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. 1996 yılı itibariyle özel okullarda Psikolojik Danışma ve Rehber öğretmen olarak görev aldı. 2018 yılı itibariyle Mor Sincap adlı Organizasyon ve Danışmanlık şirketini ortağıyla birlikte kurdu. Yaklaşık 20 yıl özel okul PDR uzmanı olarak çalışırken aynı zamanda mesleğini daha nitelikli kılmak adına bir çok eğitim ve sertifika programına katıldı. Katıldığım sertifika programları ise:
–  Disleksi derneği sertifikalı uzmanlık.
–  Boğaziçi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Sertifikalı P4C Çocuk Felsefesi eğitici eğitim sertifikası.

– Nörodikkat Eğitimi sertifikası.
– Yrd.Doç.Dr.Tamer Ergin Pass eğitim uygulayıcı sertifikası.
– Yrd.Doç Dr.Tamer Ergin CAS testi uygulayıcı sertifikası’dır.

Farklılaştırmanın Farkı

Beş çayına misafirliğe gelen konuklarınıza her zaman aynı malzemeleri kullanarak kek yaparsınız. Fakat her yaptığınız kek birbirinden farklı olur. Bazen daha güzel kabarır, bazen daha tadı güzel olur. Bazen fırınından malzemesinden kaynaklandığını düşündüğünüz dış etkenlere bağlı aksilikler yaşanır ve kek beklentilerinizin altında olur. Eğitimde de malzemeleriniz çok önemlidir. Eğitim malzemeleriniz yani öğrencilerinizin her dönemde aynı öğretmen yani sizler tarafından yetiştirilerek nasıl faklı olduklarını düşünürsünüz. Bunun temelinde yatan neden aslında aralarındaki bireysel farklılıklar ve farklı öğrenme hızlarıdır. Her çocuk öğrenir ama az ama çok, kimi zaman çok hızlı kimi zaman çok yavaş. Öğrencinin kalıtsal özelliğidir aslında öğrenme hızı. Algısal açıklığı ya da kavrama düzeyi beyin kapasitesi yani IQ ‘ sundan ve onu kullanma becerisinden ileri gelir. Var olan kapasitesini ne kadar kullandığı ve bunu öğrenme becerilerine ne kadar yansıttığı çok önemlidir. Bireysel farklılıklar öğrenme hızları ile doğru orantılıdır. Dolayısı ile etkili ve kalıcı eğitimin en iyi yolu bireysel farklılıkları ve farklı öğrenme hızları olan öğrenciler için iyi bir alt yapı çalışması ile hazırlanan farklılaştırılmış ders planlamaları yapmaktır. Farklılaştırılmış dersin odak noktası farklı öğrenme hızları olan öğrencilerin öğrenme hızlarını tekelleştirmeden öğrenme ortamını sağlamaktır. Her birey ihtiyaçları doğrultusunda çalıştığında ve gerekli doyuma ulaştığında yaratıcılık penceresini açar ve üretmeye başlar.

Aynı anda farklı ihtiyaçlara farklı biçimlerde cevap verebilmek görüntüde çok zor gelir. Pek çok eğitimci bu alanda uğraşmak yerine klasik yöntemlerde toplu öğretim yapma modelini tercih etmektedir. Oysa ki 21.YY velileri çocukları için okul seçerken  çocukların bireysel farklılığını dikkate alan, daha çok ilgi gösteren, ihtiyaçlarına cevap vererek çocuğunu mutlu eden kurumlara ilgi göstererek, tercihlerini bu kurumlardan yana kullanmaya başlamışlardır.

Hem öğrencilerin hem de velilerin bireysel farklılıkları bu kadar önemsediği bir dönemde eğitimciler olarak öncelikli hedefimiz kendimizde bir değişim yaratarak, farklılaştırılmış ders planlarına dayalı farklılaştırılmış öğretim tasarımları yapmak olmalıdır. 21 YY çocuklarına bu imkanları sunarak gelecek nesillere daha özgüvenli daha araştırmacı ve yaratıcı bireyler olabilme şansını sağlayabiliriz.

 

Bir Yorum Bırakın

Yorum Yap