Begüm Ayangil / Uzman Yoga Eğitmeni & Eğitimci

1988 İstanbul’da doğdu. Maltepe ve Gazi Üniversite’sindeki öğrenimini Çocuk Gelişimi ve Eğitimi üzerine tamamladıktan sonra Enka Okullarında anaokulu sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başladı.  Çevresindekilere yogayı öğretmek ve fayda sağlamak için dünyanın tek yoga üniversitesi olan Swami Vivekananda Yoga Üniversitesinden mezun oldu.  Bir çok Özel ve Devlet Okullarında halen eğitim vermekte ve çocuklarla yoga çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda bir çok oyun gruplarında, çocuk atölyelerinde, çocuklarla ÇOCUK YOGASI ve OYUNLARI çalışmaları yapmaktadır.  Ankara Rotaract Kulübü’nde 2009-2011 yılları arasında komite başkanlığı görevini yapmıştır. 2006 yılında Ankara TEGV Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda çeşitli yaş grubundaki çocuklarla çalışmalarını yürütmüştür. Şehir içi ve dışında eğitim kurumlarına ve klüplere konferans, seminer ve eğitimler vermiştir.

Çocukların Mutluluğu Her Şeyden Daha Önemlidir

Dostlarınıza buluşma ve görüşmeler derken piliniz bitmek üzeredir. İşte tüm bu yorgunluğunuzu evde sizi bekleyen çocuğunuz alır. Bir gülücüğü, kokusu, sevgisi yeter. Onların mutluluğu her şeyden çok daha önemlidir. Çocukların enerjilerine yetişmek mümkün değildir. Sabahın en erken saatlerinde gözlerini açarlar, akşam saatlerine kadar durmaksızın çalışmalarına devam ederler. Bizler gibi çocukların da bu enerjilerini keyifle sürdürmek için Doğa Bilinci ve Çocuk Yogasını uzun süredir yapmaktayım.

Peki nedir bu Çocuk Yogası? Kaç yaşında yapılmaya başlanıyor? Neden çocuğum yogaya başlamalıdır? Teori bilgilerimi uygulamayla birleştirdiğimde işte tüm bu soruların cevabını yazımda bulabilirsiniz. Çocuk Yogası 3-11 yaş arasını kapsayan eğlenceli bir yoga türüdür. Yaş grupları belirlenerek hava şartlarına uygun olarak dışarıda veya dersliklerde yapılır. Hijyen ve temizlik her şeyden önemlidir, her çocuğa kendine ait özel mat ile yapılmalıdır. Mat kullanımı çocukların yaptıkları yerden mikrop kapmamaları için önem sağlarken, aynı zamanda sorumluluk ve saygı bilincini de geliştirmektedir. Her çocuğa ait matın olması; başka arkadaşlarını  rahatsız etme duygularını azaltmayı öğretmektedir. Böylelikle çocuklar yoga yaparken hem duruşları öğrenir hem de duyarlı bireyler olarak büyürler.

Çocuk Yogası, yetişkin yogasından farklı olarak oyun yoluyla yapılır. Yoga duruşları dediğimiz asanaları, oyunlarla birleştirerek günün en keyifli aktivitesi olarak yapılandırılır. Her derste mutlaka dikkat ve konsantrasyonu geliştirici bir duruş ve nefesi düzene sokacak bir nefes egzersizi yaptırılır. Böylelikle aslında oyun yoluyla öğrenme sağlanır. Çocukların yaşlarına göre; derslikler, eğitim planı ve ders süresi belirlenmektedir. 3-4 yaş çocukları için 20- 30 dakika yapılırken, 5-7 yaş çocukları için 40-45 dakika, 8-11 yaş çocukları içinse 45-60 dakika dersler yapılmaktadır. Burada önemli olan çocukların yaş ve konsantrasyonlarını dikkate alarak süreyi belirlemektir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki çocukların dikkatleri yaşlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden çok uzun tuttuğumuz derslerde sıkılıp aktivite keyifsiz hale bile gelebilir. Çocuklar da yetişkinler gibi stresle karşı karşıya gelirler. Karşılaşılan stres bazen hafif bazen yaşlarına göre
güçlü olabilir. Yoga ile stresi azaltmayı hedefleriz, aynı zamanda duruşları oyunlarla yapmak çocukların en keyif aldığı aktiviteler arasında yer almasını sağlar.  Amacımız, çocukların eğlenmesi, eğlenirken de öğrenmesidir.

Peki Çocuk Yogasının ne gibi faydaları vardır? Çocuk yogasının çocukların gelişimsel özelliklerine faydaları vardır. Gerek el ve bedensel becerileri, gerekse fiziksel, psikolojik, duygusal, sosyal ve  öz bakım becerilerine yönelik olumlu etkileri vardır.

Bir kaçından bahsedersek;
*Kendine güven kazandırır.
*Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirir.
*Dikkat, konsantrasyon ve odaklanmayı kuvvetlendirir.
*Olumlu düşünceyi geliştirir.
*Güç, esneklik ve koordinasyon becerileri sağlayarak, spor ve diğer fiziksel faaliyetler sırasında incinmemeyi etkiler.
*Bedensel farkındalığı ve hafızayı geliştirir.
*Rekabetten uzaklaşarak gruplaşmayı, birlikte çalışmanın önemini öğrenir.
*Özellikle astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite ve öğrenim güçlükleri gibi çeşitli tıbbi durular için önleyici bir etken olmakta ve pozitif sağlık kazandırmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

Yorum Yap