Aykut Açkalmaz / Eğitimci Yazar & AyThink Gelişim

1977 yılında İstanbul’da doğan Aykut Açkalmaz Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi yüksek lisans programından mezun oldu. Tony BUZAN ile 1996 yılında kitaplarını okuyarak tanıştı. 2000-2006 yılları arasında beyin ve öğrenme konularında dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Tony Buzan’dan İngiltere’de aldığı eğitimler şunlardır:

  • Hafıza Teknikleri
  • Zihin Haritaları
  • Hızlı Okuma Teknikleri
  • İnovasyon ve Yeni Fikirler Üretme
  • Zihin Haritaları ile Sunum Teknikleri
  • Zihin Haritaları ile Liderlik
  • Yaratıcılık

2008 yılında Tony Buzan’ın “iMindMap Accredited Licensed Instructor” belgesini aldı.

2009 yılında da Tony Buzan’ın “iMindMap Accredited Master Trainer” belgesini alarak uluslararası eğitimci unvanına sahip oldu.

2009 yılında Tony Buzan’ın Türkiye temsilcisi oldu.

Bir Öğretmen, Bir Öğrenci, Bir Zihin Haritası

Branşı ne olursa olsun ve ne kadar deneyimli olursa olsun, bir öğretmen sınıfa daima hazırlık yaparak girer. Sene başında, tüm seneyi kapsayan bir plan oluşturur. Bu plan hem öğretmenin zihnindedir, hem de bilgisayarında. Bir de haftalık planlar vardır. Bunda, öğretmenin kendi öğrencileriyle ilgili daha kısa vadeli hedefleri bulunur. Yine bu plan ya defterindedir öğretmenin yada bilgisayarında. Bir de öğretmen her sabah, o gün yapacaklarını döker bir kağıda. Daha basit hedefleri vardır.

Öğretmen tüm bu hedefleri gerçekleştirirken, öğrencilerine ilginç gelecek yöntemler de sunmak ister. Anlattığı her şeyin, öğrencilerin akıllarında kalmasını bekler. Oysa, kullanılan yöntem her ne kadar ilginç olursa olsun, klasik not alma tekniği ve tahtada anlatımla, konunun sadece %30’u öğrencinin aklında kalır. Yapılacak sınavlar öncesi, çoğu öğrencinin yoğun bir tekrar yapması gerekir. Bir de öğrencinin yerine koyun kendinizi. Ne kadar da streslidir bu sınav öncesi çalışmalar. Sene başından beri birikmiş bir çok konu, sayfa sayfa kurşun kalemle alınmış notlar. Öğrenci zihnini zorlayarak biraz olsun öğretmenin anlattıklarını hatırlamaya çalışır. Ancak çok zaman geçmiştir. Hatırlaması neredeyse imkansızdır.

Bir de öğretmen olarak yıllık planımızı Zihin Haritasıyla yaptığımızı düşünelim. 36 haftanın tamamına tek bir sayfadan ulaşabilirsiniz. Gereksiz cümleler, uzun paragrafların yerinde sadece anahtar kelimeler vardır. Bilgisayarın tek “tık”ıyla istediğiniz aya, haftaya veya güne gidebilirsiniz.

Sabah masanıza oturur oturmaz, küçük bir kağıda bile o gün yapacaklarınızı çizerek güne odaklanabilirsiniz. Ne kadar büyük bir zaman tasarrufu olacağına siz bile inanamazsınız.

Öğrenci ise öğretmenin zihin haritasıyla sunduğu ve ardından, hazırlamış olduğu zihin haritasını dağıttığı dersi dün gibi hatırlamaktadır. Anahtar kelimeler öğrencinin nöronları arasında hızla dolaşarak, o günkü dersi zihninde neredeyse harfiyen canlandırmasını sağlamaktadır. Sıkıcı ders notları yerine, oldukça renkli ve resimli notlara bakarak, keyifle çalışmaktadır.

Bir öğretmenseniz veya bir öğretmen olsanız siz hangisini tercih ederdiniz? Ya öğrenci olarak hangisini çalışmayı tercih ederdiniz?

Bir Yorum Bırakın

Yorum Yap